Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Mikroplastik – wpływ na środowisko

Mikroplastik – wpływ na środowisko

Jak podaje Fundacja WWF, w ciągu ostatnich 65 lat produkcja plastiku wzrosła z 2 do 348 mln ton rocznie. W samej Europie jest to 58 mln. Skala zanieczyszczenia plastikiem jest ogromna. Rocznie ok. 13 mln ton odpadów ląduje w oceanach. Do 2050 roku w oceanach i w morzach będzie pływało więcej plastiku niż ryb, a każda ryba, którą zjadamy może zawierać mikrogranulki plastiku.

Do końca obecnej dekady emisje z przemysłu tworzyw sztucznych mogą przewyższyć emisje z elektrowni węglowych – wynika z raportu Beyond Plastics. Przemysł tworzyw sztucznych uwalnia do atmosfery co najmniej 232 mln ton gazów cieplarnianych. To tyle samo co 116 średniej wielkości elektrowni węglowych. Kolejny problem to przetwarzanie odpadów plastikowych, z których tylko 9 proc. trafia do recyklingu. Plastikowa butelka PET rozkłada się aż 1000 lat!

Zagrożenia związane ze spożyciem mikroplastiku

Nie zdajemy sobie sprawy jak poważny jest to problem. Oczywiście wyrzucając butelkę po wodzie nie odczujemy od razu konsekwencji, ale na pewno odczują je nasze dzieci i wnuki, a może nawet my na starość. Przyjmuje się, że człowiek spożywa około 5 g mikroplastiku tygodniowo. Jak podaje Uniwersytet Warmińsko–Mazurski w Olsztynie: „W naszych badaniach wykazaliśmy, że spożywanie mikroplastiku może wpływać na rozwój chorób cywilizacyjnych, takich jak insulinooporność, otyłość, cukrzyca czy różne problemy związane z układem krążenia, np. kardiomiopatia, a nawet nowotwory. Wyniki badań sugerują też, że mikroplastik może wpływać na rozwój nowotworów, na przykład trzustki oraz okrężnicy”. Przeczytaj więcej na temat tego, jak mikroplastik wpływa na nasz organizm.

Obecność mikroplastiku w wodzie butelkowanej

 Najbardziej narażone są nasze dzieci, ponieważ mają częsty kontakt z mikroplastikiem poprzez chociażby smoczki, butelki i inne plastikowe opakowania. Ostatnie badania przeprowadzone w USA, opublikowane w „Proceedings of the National Academy of Sciences”, ujawniły alarmujące ilości mikro- i nanoplastiku w wodzie butelkowanej. W jednym litrze wody z butelki PET może znajdować się aż do 240 tysięcy cząsteczek plastiku, co jest znacznie więcej niż wcześniej przypuszczano.

Nie wyeliminujemy całkowicie mikroplastiku z naszego życia, ale zróbmy to na co mamy wpływ!

Rozwiązań na ograniczenie plastiku jest wiele. Jedną z nich są filtry do wody.

Więcej o filtrach i bateriach kuchennych w BLUEWATER i FILTERWATER.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *